קבצי PDF באתר – כן או לא?

דצמבר 24, 2020 מיכאלה ליקה באטלר

קבצי PDF באתר – כן או לא?

קבצי PDF הם מסמכים ניידים, קומפקטיים וכלים חיוניים בעיקר לאנשי עסקים, אבל לא רק. הם מועדפים על ידי סטודנטים ואקדמאים אחרים ועל ידי משתמשים המחפשים מידע שקל לשמור לקריאה ותיעוד מאוחרים יותר.
ארני סמית מ-tedium טוען ש- PDF הוא פורמט קובץ שיישאר הרבה אחרי כולנו - טיעון מאוזן המבוסס על הוכחות ומחקרים מהותיים.
בעיקרון, מסמכי PDF נהדרים ליצירת ארכיון ולהדפסה, אך פחות יעילים למצגות למשל, אם נבחן את טיעוני השימושיות של ג'ייקוב נילסן עוד בשנת 2003. למרות שחלק מטיעונים אלה לא מגובים בעובדות (כמו למשל שמשתמשים שונאים קבצי PDF) רוב טיעוניו של נלסון עדיין נכונים במידה כזו או אחרת, בעיקר כשהוא מדבר על כך שקבצי PDF שוברים את הזרימה באתר, מהווים חווית משתמש צורמת, ומלאי בעיות וקריסות. בנוסף, ישנו גם נושא גודל הקובץ: בעוד שכעת דחיסת קבצי PDF היא אופציה, הם נשארים גדולים מכדי לטעון אותם באופן מיידי, מה שיכול לגרום לבעיות לאתרים המציגים אותם.

מתי להשתמש בקבצי PDF באתר?

יש מספיק טיעונים שתומכים בשימוש בקבצי PDF באתרים, והנה העיקריים שכדאי לקחת בחשבון:

  • טקסטים ארוכים ומורכבים - מכיוון שקבצי PDF ניתנים לצפייה ברוב הדפדפנים, הגיוני להשתמש בפורמט זה לתוכן שאינו מתאים לדפי אינטרנט - למשל עבודות אלקטרוניות וטקסטים ארוכים, כמו ספרים אלקטרוניים, מחקר, כתבי עת מקוונים, מאמרים בעיתונים, ערכות מדיה וכן הלאה.
  • הדפסה - בניגוד לעמודי HTML שאף פעם לא יוצאים בדפוס באופן בו הם מוצגים, קבצי PDF מודפסים כהלכה, כך שאם אתם צריכים לספק מסמכים
  • להדפסה, פורמט PDF יהיה הבחירה הנכונה.
  • שיתוף מסמכים מאובטחים - עוד יתרון לקבצי PDF, הוא שהם ניתנים להצפנה והגנה באמצעות סיסמא ולכן כאשר מעוניינים לשתף מסמכים מאובטחים עם מנויי האתר, זהו פתרון טוב, שמאפשר הצפנה והגנת המסמך על ידי סיסמא ועל ידי ניתן לעקוב ולשלוט בזהות ומספר האנשים שיכולים להוריד ולקרוא את המסמך, ניתן לדעת מי מדפיס או מעתיק אותו, מי משנה אותו וכן הלאה.
  • טפסים מקוונים - קבצי PDF נהדרים לטפסים מקוונים. ניתן ליצור טפסי PDF ריקים למילוי להסכמים מחייבים משפטית עם משתמשי האתר.

האם קבצי PDF תומכים ב-SEO?

זו השאלה הגדולה - האם ועד כמה יתרמו קבצי PDF לקידום האתר? ובכן, התשובה תלויה בעיקר בכם. קבצי PDF אינם מוסיפים לקידום אתרים כמו עמודי HTML, אך ניתן לייעל אותם. ניתן להוסיף אותם לאינדקס של גוגל וחלקם מדורגים היטב, בהתאם לנושא, האוטוריטה בתחום והמחבר, בין גורמים אחרים. גוגל יכולה לסרוק קבצי PDF מאז 2001, והיא מציגה אותם כעת ב- SERP עם תג ברור.
קבצי PDF כפי שהם מוצגים בתוצאות החיפוש של גוגל
יצירת קבצי PDF מותאמים לקידום אתרים אינה נפוצה במיוחד, אך היא יכולה לעזור אם תרצו שהם ידורגו גבוה. חלק ממערך הכללים הבסיסי של אופטימיזציה למנועי חיפוש כמו ניתוח מילות מפתח של מתחרים, אופטימיזציה של תמונות, דחיסת גודל הקובץ וכן הלאה, ניתן ליישם גם כדי לייעל קבצי PDF. להלן מספר עצות להכנת קבצי PDF לידידותיים לקידום אתרים:

  1. בצעו אופטימיזציה לשמות הקבצים. בדיוק כמו שמייעלים שם של תמונה, תנו לקבצי ה-PDF שיקל על מציאתם וקריאתם.
  2. השתמשו במילות המפתח ובמקפים בצורה הטובה ביותר. לדוגמא, אם היינו שומרים מסמך זה כקובץ PDF ומאחסנים באתר, היינו נותנים לו את השם SEO-Friendly-PDFs-Website.pdf או שם דומה, המבטל את מילות העצירה ומתמקד במילות מפתח תחרותיות.
  3. טייבו את כותרות ה-PDF. בחרו בקפידה את כותרת הקובץ, אשר חשובה לא פחות מכותרת H1 בדפי האתר שלכם ובצעו אופטימיזציה כראוי. אפשר להגדיר את הכותרת במטא-נתונים של המסמך, ומנועי החיפוש ישתמשו בו באותה הדרך שבה הם משתמשים בתג כותרת HTML.
  4. בצעו אופטימיזציה של מטא נתונים. ניתן לכלול בקלות מטא נתונים, כמו כותרת, נושא (תיאור), מחבר, חברה, קטגוריה, מילות מפתח ועוד בעת יצירת מסמך PDF. אדובי מציעה דף מועיל ביותר המתאר את התהליך ואת יתרונותיו.

אופטימיזציה של תמונות PDF

דחיסת תמונות - בדיוק כפי שהן משפיעות על מהירות האתר, תמונות גדולות ישפיעו על מהירות הטעינה של קבצי ה-PDF שלכם. ניתן להשתמש בכלים כמו PDFelement ו- JPEGmini כדי לדחוס תמונות למסמכי PDF המיועדים לאתרים מבלי לאבד את האיכות. דחיסת תמונה אינה מומלצת להדפסה.
השתמשו בתכונות alt לתמונות PDF - מומלץ להשתמש בחלופות טקסט לתמונות עם ערך Alt במסמכי PDF.

אופטימיזציה של טקסט PDF

כאמור, רוב מנועי החיפוש יכולים לסרוק ולהוסיף לאינדקס קבצי PDF - במיוחד כאשר הם מתפרסמים בטקסט רגיל. בנוסף לכללי ה- SEO המסורתיים החלים על אתרים, פסקאות קצרות המופרדות על ידי כותרות משנה משפרות את הקריאה גם עבור המשתמשים, ויכולות לעזור לקבצי ה-PDF שלכם להגיע לדירוגים טובים יותר.

אופטימיזציה של קישורים

ניתן לכלול קישורים בקבצי ה-PDF, היות ומנועי חיפוש מסוגלים לעקוב אחריהם. תוכלו להוסיף גם טקסטים עוגניים לקישורים שלכם.

אופטימיזציה לצפייה בנייד

מומלץ לשקול ליישר את הטקסט לשמאל לקריאה קלה יותר במסכים קטנים.

אופטימיזציה לניווט PDF

מומלץ לכלול תוכן עניינים קליקבילי כדי לעזור למשתמשים לנווט בין פרק לפרק בקלות.
דחיסת גודל - קבצים גדולים נוטים להיטען לאט ולתסכל משתמשים. לכן מומלץ לדחוס קובצי PDF לצפייה באינטרנט. Adobe מציעה אפשרות זו בזמן שמירת קבצים. ניתן גם להשתמש בכלים כמו PDF Compressor, PDF2Go, SmallPDF, ואחרים כדי להשיג את המטרה.

קבצי PDF ככלי שיווקי

בשימוש נכון, מסמכי PDF יכולים להיות כלי שיווקי רב עוצמה.
ניתן להשתמש בהם כדי לאסוף מנויים לניוזלטר או לידים פוטנציאליים של לקוחות. קבצי PDF נישתיים כגון מחקרים, מגזינים, אי-בוקים, מדריכים, ניתוחי מקרים ודו"חות הניתנים להורדה יכולים לשמש כ"מגנט לידים" - תמריצים שיסייעו באיסוף אנשי קשר וכתובות דוא"ל.
משתמשים רבים מעדיפים לשמור תוכן אינטרנט כ- PDF במקום להדפיס כדי לחסוך נייר ודיו, לקריאה מאוחרת יותר או לארכיון. יש אתרים שמעדיפים לכלול יישומון כדי לאפשר להם פעולה כזו, בהתאם לכפתורי השיתוף החברתי ולחצני "שלח כדוא"ל". עם זאת, עם תוספות לדפדפן המאפשרות פונקציות דומות, הנוהג אינו נפוץ כל כך - אך מומלץ לשקול זאת בכל מקרה, כיוון שמדובר בפלוס גדול לשימושיות האתר.
Evolution-of-PDF

האם קבצי PDF ידידותיים למובייל?

לא כברירת מחדל. שימוש בטקסט רגיל, יישור לשמאל לחווית קריאה טובה יותר במסכים ניידים, דחיסת תמונות וטכניקות נוספות, יכולות להפוך קבצי PDF לידידותיים לניידים. עם זאת, הם אינם מוצגים בדפדפנים ניידים, ומחייבים להציג באפליקציה נפרדת. אפילו עם אפליקציה כמו Google PDF Viewer שמסוגלת לפתוח קבצי PDF, ייקח למסמכים אלה זמן רב עד שיעלו על המסך.
בשלב זה, מסמכי PDF נחשבים יחסית מיושנים באתרי מובייל-פירסט ומכשירים ניידים, אבל חברת אדובי כבר פועלת להציע פתרונות שיכריעו את עתידם של מסמכי PDF במובייל. אך אפילו העתיד תלוי באפליקציה בשם Adobe Scan.
כדי לקבל קבצי PDF מוכנים ומותאמים לניידים, צריך לבצע אופטימיזציה לצפייה בנייד, ואדובי כבר מציעה כלים לדחיסת גודל הקובץ, גופנים מיותרים ללא הגבלה, הפעלת תצוגת אינטרנט מהירה, דגימה מחדש או דחיסה של תמונות, הסרת אלמנטים חסרי תועלת כמו סימניות לא חוקיות וקישורים לא חוקיים ועוד. [כאן כתוב להעלות מסמך PDF שצורף לתיקיית המאמרים] "אופטימיזציה של קבצי Adobe PDF להצגה במכשירים ניידים" *. pdf whitepaper של Adobe מציע הנחיות קונקרטיות שלב אחר שלב כיצד לבצע אופטימיזציה של קבצי PDF למכשירים ניידים.
לסיכום, קבצי PDF יותר נפוצים מכפי שאנו נוטים להאמין, במיוחד בקרב גופים ממשלתיים ומחלקות משפטיות המשתמשות בהם לאיסוף וארכיון של מידע סודי, ומסיבה זו סביר להניח שהם לא ייעלמו מחיינו בעתיד הנראה לעין.
ניתן לבצע אופטימיזציה לקבצי PDF עבור מנועי חיפוש ומסמכים אלה יכולים להיות מדורגים היטב ב- SERP.
ניתן להשתמש בקבצי PDF ככלי שיווקי למסירת מידע ממושך, רשימות ביקורת, אינפוגרפיקה וכן הלאה וכדי לייצר לידים.
קבצי PDF יכולים להיות ידידותיים לנייד, אך יש צורך באפליקציה נפרדת על מנת  להציגם.