מה צופן העתיד לבינה המלאכותית? המגמות החמות של AI לשנת 2023

מאי 31, 2023 מיכאלה ליקה בטלר

אם שנת 2022 הייתה שנת המבחן לטכנולוגיית ה-AI (בינה מלאכותית), אזיי מ-2023 והלאה, היא כבר תמלא תפקיד חיוני בעולם הטכנולוגי, כשעוד ועוד עסקים, מכל התחומים והתעשיות, יאמצו את הטכנולוגיה המהפכנית למגוון שימושים, בהם עיבוד שפה טבעית (natural language processing) צ'אטבוטים מתקדמים, מחוללי טקסט לתמונה ועיבוד מסמכים, כמו גם קבלת החלטות עסקיות המבוססת על ניתוח נתונים שיובילו לחוויית לקוח טובה יותר.

מיום ליום, AI ממשיכה לצבור אחיזה בכל המגזרים, ובעלי עסקים שלא ירצו להישאר מאחור, יצטרכו לשקול לאמץ שימוש בה בצורה זו או אחרת. אז מה צופן העתיד לבינה המלאכותית? הנה כל המגמות החמות של AI  לשנת 2023:

"מי שיהיה מספיק אמיץ ומוכן להתקדם עם העתיד, יגלה ש-AI יכולה לספק לעסקים מכל הגדלים יתרון תחרותי מובהק", טוען ד"ר ג'ייסון וורד, סגן נשיא Dell טכנולוגיות אירלנד.

יתר על כן, המייסד והיו"ר ומנכ"ל Dell טכנולוגיות, מייקל דל, מדגיש את חשיבות טכנולוגיית AI בראיון שנתן למגזין האמריקאי CRN בתחילת השנה: "אנחנו צריכים לחשוב ולעבוד עכשיו על האופן שבו אנחנו בונים את המערכות שלנו, תחילה עבור בינת מכונה, ולאחר מכן עבור יישומים ושימושים נרחבים נוספים".

די בטיעונים אלה של מנהיגי Dell כדי להניע את מקבלי ההחלטות בעסקים מכל סוג, לשקול לאמץ מודלים וטכנולוגיות של AI. בעיקר לאור העובדה ששנת 2022 היתה השנה שבה הבינה המלאכותית הפכה לזמינה ונגישה יותר לציבור ו-2023 תרשום צמיחה משמעותית יותר.

בתחילת מרץ 2023, העריכה Statista את שוק הבינה המלאכותית העולמית בכ-142.3 מיליארד דולר, וצופה כי עד 2030 מספר זה יגדל פי 20 (!) עד לכמעט שני טריליון דולר (!!).

תוכן שנוצר בבינה מלאכותית

תוכן מבוסס AI יכבוש בסערה את האינטרנט בשנת 2023. בשנת 2022, הבינה המלאכותית הגנרית כבר ייצרה תוכן כתוב ותמונות דמויות אדם באמצעות תוכניות ואלגוריתמים של למידה ממוחשבת עמוקה, כמו ChatGPT, DALL·E, MidJourney וכו'.

 • ChatGPT: הפיצ'ר המהפכני יצא לשוק בנובמבר 2022 כצ'טבוט AI מתקדם לשיחה המסוגל לענות על שאלות המשך, להודות בטעויות, לערער על הנחות יסוד שגויות ולדחות בקשות בלתי הולמות. ChatGPT משתמשת במודל GPT (Generative Pre-trained Transformer), שנועד ליצור טקסט באופן דומה לדרך שבה בני אדם כותבים, תוך יצירת הקשר נכון והבנה של התוכן הטקסטואלי. זהו מודל משופר ביחס לגרסאות GPT-3 ו- GPT-3.5 של OpenAI.
 • MidJourney היא תוכנה מבוססת בינה מלאכותית המשתמשת באלגוריתמים מתקדמים להפקת תמונות ייחודיות המבוססות על קריטריונים ופרמטרים ספציפיים. גרסה להורדה בחינם של MidJourney עבור Windows מאפשרת למשתמשים להזין קריטריונים שונים, כמו צבע, קומפוזיציה ונושא, בטקסט רגיל, כשלאחר ההזנה, ה-AI יפיק תוך שניות ספורות תמונות ייחודיות ומותאמות אישית.
 • DALL·E יכול ליצור תמונות ואמנות מקוריות ומציאותיות מתיאור טקסט, תוך שילוב של מושגים, תכונות וסגנונות שונים. יוצרים יכולים גם להתחיל מתצלום מקורי ולהרחיב אותו מעבר לשטח המקורי כדי ליצור קומפוזיציות חדשות. בנוסף, DALL·E יכול גם לערוך תמונה על סמך תיאור שפה טבעית ולהוסיף או להסיר אלמנטים תוך התחשבות בצללים, השתקפויות ומרקמים.
 • :StableDiffusion התוכנה הזו מזמינה אתכם להיכנס לאתר שלה ולהתנסות בחינם ביצירת תמונות מבוססותAI מטקסט לתמונה באמצעות ממשק המבוסס על LAION 5b model data.
 • DeepComposer משתמשת בטכנולוגיית בינה מלאכותית גנרטיבית ולמידת מכונה כדי לאפשר למפתחים ליצור שירים מקוריים בתוך שניות. יש לה מקלדת וירטואלית בקונסולת AWS DeepComposer, דגמים שהוכנו מראש וקהילת מפתחים בה הם יכולים ללמוד ולהחליף רעיונות.
 • Amazon Polly משתמשת בטכנולוגיות למידה עמוקה, תגיות של שפה, טכניקת סינתזת דיבור (SSML) המסוגלת להפיק מלאכותית דיבור אנושי, ולקסיקונים של קולות אנושיים בעלי צלילים טבעיים המופעלים מטקסט לדיבור בעשרות שפות. עם פולי, ניתן להמיר תוכן כתוב לדיבור ולהפיץ אותו בפורמטים סטנדרטיים כמו MP3 ו- OGG.

שיתוף פעולה בין בני אדם

אחת העוצמות של AI, הוא ביכולתה לחרוג מלימוד מכונה ולחקות את המוח האנושי, אבל לא עד כדי כך, לפחות לא כיום. היא יכולה ללמוד מניסיון, להבין ולהגיב לטקסט או לשאילתות מדוברות, לקבל החלטות ולפתור בעיות. למרות ש-AI מאומנת היטב לאינטראקציה עם אנשים, כיום היא אינה יכולה לקבל החלטות ללא קלט אנושי ולתפקד כראוי ללא פרספקטיבה אנושית - זו הסיבה ששיתוף פעולה בין בינה מלאכותית לאדם הוא חיוני מאוד ומגמה זו תימשך גם מעבר לשנת 2023.

Gartner מגדירה שיתוף פעולה אנושי ובינה מלאכותית כאינטליגנציה מוגברת: "זהו דפוס של מודל המשלב אנשים ו-AI הפועלים יחד כדי לשפר ביצועים קוגניטיביים, כולל למידה, קבלת החלטות ויצירת חוויות חדשות".

ל-AI שיתופי או לבינה מוגברת יש יישומים בתחומים רבים:

 • שירותי בריאות ופארמה: סיוע לאנשי מקצוע בתחום הבריאות, במטרה לספק טיפול טוב יותר באמצעות אוטומציה של איסוף דגימות וחידוש מלאי ציוד לבתי חולים. AI שיתופי יכולה גם לסייע בניתוחים, בהתאוששות מפציעות, בתמיכה בקשישים או נכים וכו'. נכון לעכשיו, סמנים ביולוגיים דיגיטליים אוספים נתונים ומספקים תובנות בריאותיות, איתור מחלות, מעקב אחר החלמת חולים והערכת היעילות של טיפולים רפואיים. "בעתיד, סמנים ביולוגיים דיגיטליים יוכלו לאפשר טיפול מונע עוד לפני שיופיעו תסמיני המחלה. זה יכול לעזור לא רק בזיהוי מוקדם של מצב רפואי לפני שהוא מתחיל להפריע לאורח החיים של אדם, אלא גם לעזור למנוע התקדמות נוספת של המצב", כך טוענת שוון גווי, סגנית נשיא וראש אסטרטגיה דיגיטלית גלובלית בבריסטול מאיירס סקוויב בראיון לפורבס.
 • טכנולוגיות דיגיטליות ומתפתחות: בינה מלאכותית תמלא תפקיד מרכזי בטרנספורמציה דיגיטלית בכל המגזרים. היא תשלים את הכישרון האנושי מבלי להחליף אותו, מכיוון שנקודת מבט אנושית עדיין חיונית בבנייה ובניטור הבינה המלאכותית. יחד עם זאת, כיום קיים מחסור במומחי AI, וחברות ברחבי העולם מתקשות לגייס מפתחים לתפקידים רלוונטיים בתחום. בשנת 2022, 80% מהמשיבים בסקר של Statista אמרו שלארגון שלהם היה קשה מאוד לשכור מומחי בינה מלאכותית.
 • חקלאות: חיישניAI יכולים לאסוף נתונים על מוצרים בשימוש ולייעל את תפקודם של רחפנים לשתילת זרעים, דשנים וחומרי הדברה, תאורה והידרופוניקה (גידולי מים).
 • אבטחת סייבר: בעוד שעסקים יכולים להשתמש בבינה מלאכותית להגנה מפני התקפות סייבר, עברייני סייבר עדיין יכולים להשתמש בטכנולוגיה הזו כדי לפגוע בתעשיות תשתית קריטיות, כמו אנרגיה, בריאות, חינוך וכו'. שימוש בבינה מלאכותית להגנה על המשתמשים, המכשירים והנתונים הרבים, יהיה מטרת על קריטית עבור ארגונים ברחבי העולם ב-2023 והלאה.
 • רכב: חברת Lyft and Motion הציגה בלאס וגאס רכבי נהיגה עצמית המיועדים לשירות רובוטקסי ללא נהג לחלוטין. ככל שמכוניות כאלו בנהיגה עצמית יהפכו למציאות ממשית ברחבי העולם, יידרשו תקנות ממשלתיות קפדניות בכדי להבטיח שכלי הרכב האוטומטיים בטוחים לשימוש: "אירופה דואגת לכך שהטכנולוגיה תשפר את חיי היומיום של האזרחים, ושלתעשיית הרכב תהיה מסגרת בטוחה להמשך השקת פתרונות טכנולוגיים חדשניים ולשמירה על התחרותיות הגלובלית שלה", כך אומר נציב האיחוד האירופי, טיירי ברטון. "מכיוון שבקרוב יוצגו לשוק רכבים בעלי נהיגה עצמית, אזיי שרק 1500 כלי רכב ללא נהג לחלוטין יירשמו וימכרו מדי שנה לכל דגם של יצרן רכב".
 • הערכת סיכונים AI: השנה, האיחוד האירופי ידחוף קדימה את תקנון הבינה המלאכותית שלו (AIA) שהושק כבר בשנת 2021. האיחוד האירופי מצפה שיוזמתו תהפוך ל"סטנדרט עולמי, שיקבע באיזו מידה יש לבינה מלאכותית השפעה חיובית - ולא שלילית - על חיינו בכל מקום שנהיה". AIA קובעת את המסגרת המשפטית לארבע רמות סיכון: סיכון בלתי נסבל, סיכון גבוה, סיכון מוגבל וסיכון מינימלי. במסגרת AIA, ארגונים יהיו חייבים להשתמש בנתונים, הדרכות, אימות ובדיקות באיכות גבוהה, להבטיח שקיפות, לספק למשתמשים מידע חשוב ולהבטיח פיקוח אנושי על מערכת ה-AI.

AIA - הערכת סיכונים בתחום ה- AI

2023 תהא שנה של צמיחה משמעותית עבור AI. במקביל, חובה להקדיש מאמץ כדי ללמוד לעומק מה בינה מלאכותית יכולה או לא יכולה לעשות. לדוגמה, AI מצויינת באיסוף וסיווג נתונים, בעוד שבני אדם יכולים ליישם את הנתונים בפתרון בעיות בהתאם להקשר ולניואנסים. אימוץ AI בעסק יכול להיות כלי רב ערך; בעוד שיתוף הפעולה בין בינה מלאכותית לבני אדם הינו ויישאר חיוני תמיד, כעת ובעתיד.