נגישות אתרים

ייעוץ וליווי הנגשת אתרי אינטרנט

נגישות אתרים הינו תחום חדש יחסית בישראל. על פי הערכות עדכניות, כ 20-25% מכלל הציבור בישראל נתקלים בקשיי שימוש ונגישות באינטרנט- לכאורה סיבה מספקת לכל אתר לפעול לטובת הנגשת תכניו. עם זאת, הדחיפה המרכזית לתחום הנגישות חלה רק עם כניסתו לתוקף של חוק הנגישות החדש (2013), הכולל בתוכו גם חובה להנגשת אתרי אינטרנט, ומטיל עונשים כבדים על בעלי ומנהלי אתרים שאינם עומדים בדרישות החוק.

הנגשת אתר אינטרנט הינה תהליך ארוך ודקדקני המצריך הקפדה על פרטים ושינויים במרבית רכיבי האתר. זהו תהליך הכרוך בלא מעט מאמץ ובהשקעה כספית, ולוקח זמן רב במיוחד בשל תקופת המעבר הנוכחית, בה חברות ומומחי אינטרנט רבים עדיין אינם בקיאים בטכניקות להתאמות נגישות כפי שהם בקיאים בתחומים אחרים.
העזרות במומחים בעלי ניסיון בתחום הנגישות משמעותה חסכון של זמן רב ומאמץ מיותר בגילוי הדרך הנכונה להתאמת אתרכם- חסכון שמתורגם באופן ישיר לחסכון בעלויות הכספיות של תהליך ההנגשה.

כרמלון שיווק דיגיטלי הינה בעלת ניסיון רב בייעוץ ובליווי תהליכי הנגשת אתרים, וכעדות לכך, אתר כרמלון מותאם לרמת נגישות  AAA.

אנו מנוסים בהתאמת אתרים גדולים וקטנים כאחד, ובהתאמת אתרים קיימים כמו גם תכנון מוקדם של אתרים חדשים ע"מ לבנותם מראש כאתרים נגישים.

כיצד צוות כרמלון שיווק דיגיטלי יכולים לסייע לי להנגיש את האתר שלי?

כרמלון שיווק דיגיטלי מתמחה בייעוץ לביצוע התאמות נגישות. לקוחותינו נהנים מליווי מקצועי ומסור לאורך כל שלבי הנגשת האתר, משלב התכנון ועד להשלמת התאמות הנגישות בהתאם לדרישות החוק:

 • מיפוי ההתאמות הנדרשות באתר
 • ליווי הלקוח בעת ביצוע ההתאמות, וייעוץ לצוות הטכני לגבי טכניקות שונות ליישום תקנות הנגישות
 • באתרים גדולים- סיוע בהטמעת מערכות הנגשה בקנה מידה גדול (לדוגמא- user1st)
 • ביצוע בחינת האתר (audit)- לפני, במהלך ולאחר יישום התאמות הנגישות, עד לעמידה בכל דרישות התקן

יועץ נגישות אישי ילווה את אתרכם לכל אורך התהליך על מנת להבטיח עמידה מלאה בכל דרישות החוק והתקן, וימשיך ללוותכם גם לאחר סיום הנגשת האתר- בעת העלאת תוכן חדש, עדכון מראה האתר, או חידוש תו הנגישות.

יועצי נגישות שלנו ישמחו לעמוד לרשותכם גם בפרויקטים קטנים, כמו סקירת נגישות חד פעמית לאתרכם או ייעוץ בנוגע להתאמת רכיב ספציפי. נוכל לסייע לכם בנושאים הבאים:

 • הנגשת אתר קיים
 • תכנון אתר חדש תוך הקפדה על היבטי הנגישות
 • ביצוע התאמות נגישות לרכיבים בודדים (לדוגמא- טפסים, קבצי PDF, מערכות עזרה ועוד)
 • הטמעת מערכת user1st
 • סקירת נגישות (audit)- בחינת עמידת אתר קיים בתקני הנגישות ומיפוי הליקויים

 תהליך הנגשת אתר הינו תהליך ארוך- צרו עמנו קשר עוד היום בעזרת הטופס שבראש העמוד, ונסייע לכם להתחיל בתהליך ולסיימו מהר ככל האפשר!

מהן דרישות חוק נגישות אתרים?

סעיף 35 לחוק הנגישות החדש מפרט את הדרישות מבעלי אתרים, וקובע כי הפרה של תקנות הנגישות עלולה להביא לעונשים כספיים גבוהים (גם ללא צורך בהוכחת נזק) ואף לעונשים פליליים נגד בעלי האתר ומפעיליו.

מי מחויב בהתאמות ובאילו התאמות?

על פי דרישות החוק הישראלי, כל אתר אינטרנט (מעל ל 30 עמודים) המעניק מידע ו/או שרותים לציבור הרחב מחויב בהתאמות נגישות ברמה AA לפחות (להסבר על רמות הנגישות, ראו פרוט בהמשך).

במקרים חריגים, אתרים בבעלות פרטית שיוכיחו (חוות דעת ממורשה נגישות) כי ההתאמות הנדרשות אינן אפשריות או אינן סבירות (נטל כבד מידי על בעלי האתר), יוכלו לקבל הקלה זמנית ולבצע התאמות ברמה A בלבד.

אתרים שנמצאים בפלטפורמות שאינן בבעלות בעלי האתר ולא ניתן לבצע בהן התאמות (לדוגמא- אתרים ב WordPress.com, WIX וכו) אינם מחויבים לעמידה ברמה AA, אלא לביצוע התאמות שמתאפשרות כמיטב יכולתם.

למעוניינים בפרטים נוספים אודות דרישות החוק, נא ראו המאמר בנושא דרישות חוק הנגישות

מהו הרווח בהנגשת אתר?

עבור מנהלי אתרים רבים, נראה כי הנגשת האתר הינה עול שיש לבצע רק בגלל דרישות החוק. עם זאת, ולפני הכל, הנגשת אתר אינטרנט מסייעת לקהל גדול יותר של גולשים לבקר באתר ולבצע בו פעולות- ולכן הנגשת האתר עומדת בקנה אחד עם מטרות האתר. כיצד שיפור הנגישות יכול לסייע לאתרכם?

 • הגדלת קהל היעד הפוטנציאלי והגדלת מספר המשתמשים באתר – ע"י שיפור האפשרות למתן שרות לאוכלוסיה גדולה יותר של משתמשים, האתר מגדיל באופן אוטומטי את קהל היעד אליו הוא פונה ומצרף אוכלוסיות חדשות שלהן לא נתן כלל שרות לפני ביצוע ההתאמות.
 • שיפור תאימות למנועי חיפוש והגדלת נפח התנועה לאתר – ביצוע התאמות נגישות משפר פעמים רבות את התאימות למנועי חיפוש (לדוגמא- ע"י סימון נכון יותר של ההיררכיה במסמך, הוספת טקסט חלופי לטקסט שהופיע בתמונות ולכן היה לא נגיש למנועי חיפוש ועוד). כתוצאה, פעמים רבות גדל מספר הכניסות לאתר ממקור תנועה חשוב זה.
 • שיפור מדדי השימושיות באתר – הפיכת עמודי האתר לנגישים יותר לרוב הופכת אותם גם לברורים יותר וקלים יותר לשימוש לא רק לבעלי מוגבלויות, אלא גם לקהל הרחב. כתוצאה, פעמים רבות הגולשים נוטים לעשות שימוש נרחב יותר בתכני האתר, שכולל ביצוע פעולות רבות יותר והמרות רבות יותר.
 • שיפור התדמית הארגונית – אין ספק שביצוע התאמות נגישות מהווה היום חלק מהותי ממארג האחריות החברתית והאחריות הארגונית, ומשפר את תדמיתו של כל אתר לא רק בעיני גולשים עם מוגבלות – אלא גם בעיני הציבור הרחב.
  סקר של המכון לגאוקרטוגרפיה משנת 2009 מצא כי 89% מהציבור מעריכים באופן חיובי עסק המאפשר שירות נגיש לאנשים עם מוגבלות
 • הקטנת הוצאות החברה – כאמור, ביצוע התאמות נגישות מגדיל את מספר המשתמשים באתר ואת מספר הפעולות שהם מבצעים בו. כתוצאה, פעמים רבות קטן מספר הפונים לחברה/ בית עסק ישירות, ובהתאם, פעמים רבות קטנות גם ההוצאות שהחברה מוציאה על מכלולי התמיכה והשרות.

מהן ההתאמות הנדרשות להנגשת אתר?

חוק הנגישות אינו מפרט כלל את ההתאמות הנדרשות בפועל מבעלי אתרים, אלא מפנה לתקן מכון התקנים (ת"י 5568) ולתקן הנגישות הבינלאומי WCAG 2.0
תקן הנגישות WCAG 2.0 הוא זה שמכיל את הדרישות ע"מ לעמוד בכל אחד משלושת דירוגי הנגישות: A, AA
ו- AAA.

בניגוד לחוק, העוסק בחובות האתרים ובדרכי האכיפה, התקן עוסק בעקרונות הנדרשים מכל אתר על מנת  להיות נגיש, ובמקביל מציע דרכים ליישום עקרונות בפועל.
התקן מציב דרישות לבצע מגוון התאמות, שמטרתן אחת- לאפשר לגולשים עם מוגבלויות שונות להשתמש באתר ביתר קלות. דוגמא להתאמות הנדרשות בתקן:

 • קשיי ראייה – התאמות לשיפור הניגודיות באתר, הגדלת פונטים, זמינות ותפקוד נכון של האתר בקוראי מסך ועוד
 • קשיי שמיעה – הגשת התכנים בדרך שאינה מחייבת האזנה
 • קשיים מוטוריים – בניית האתר בדרך שתאפשר לגלוש באתר ללא צורך בשימוש בעכבר או מקלדת
 • קשיי קשב וריכוז – צמצום העומס החושי על הגולש
 • קשיי קריאה ושפה – הטמעת מנגנוני עזרה, פרוש מונחים והתמצאות בתוכן, הקפדה על שפה פשוטה, דקדוק בסיסי

ועוד. למעוניינים בפרטים נוספים אודות התקן ויישומו, נא ראו המאמר אודות ההליך להנגשת אתר בספריית המאמרים שבאתרנו.

צרו עמנו קשר עוד היום בעזרת הטופס שבראש העמוד, ונסייע לכם ליצור אתר נגיש לכל הגולשים!