האינטרנט של הדברים – מחקר מגמות וחדשנות, מאי 2015

"האינטרנט של הדברים" (internet of things) או בקיצור –  IOT, הוא אחת מן המגמות המדוברות ביותר כיום, ובצדק. מדובר בתופעה שצפויה להשפיע כמעט על כל תעשיה.


חברת IDC  מגדירה את האינטרנט של הדברים, כרשת של רשתות עם נקודות קצה, הניתנות לזיהוי באופן חד-חד ערכי ("דברים"), המתקשרים ללא מעורבות אדם, תוך שימוש בחיבוריות IP; אולם הדרך הטובה ביותר להבין מה המשמעות של IoT לדעתנו, הנה להתבונן מסביבנו ולדמיין מה היינו יכולים לעשות אילו כל המכשירים מסביבנו היו מחוברים לאינטרנט.

הסיבה המרכזית לכך ש-IoT משנה את חוקי המשחק, היא שמדובר בתופעה שמאפשרת לנו התאמה אישית ושליטה מרחוק כמעט בכל הסובב אותנו: האוירה והטמפרטורה בבית, הנהיגה, הקניות, האימונים, הבישול, האבטחה ועוד ועוד. השקות מוצרים מחוברים חדשות, סוללות את הדרך למציאות חדשה של קניה, צריכה ואינטראקציה.

על מנת שהמגמה תתפתח, יש צורך בתועלת אמיתיתומוחשית לצרכנים, כמו גם ניהול אבטחת המידע למניעת זליגת מידע – שכן החשש מזליגת מידע מהווה חסם משמעותי מבחינת הצרכנים.

בעוד שהתועלות הגלומות ב-IoT משתנות מתעשיה לתעשיה, התועלות המרכזיות וחוצות-התעשיות לצרכנים הנן:

 • פרסונליזציה – האפשרות להתאים אישית כל מכשיר בהתאם לאורח החיים של הצרכן מהווה מנוע צמיחה משמעותי מבחינת הצרכנים של היום:
  –  התאמה אישית של האווירה בבית, עם תרמוסטטים ופתרונות תאורה חכמים.
  –  התאמה אישית של השהיה בבית המלון, עם מיני-בר והגדרות חדר, התפורים לפי מידות הלקוח.
  –  התאמה אישית של פרמיית הביטוח לפי הרגלי הנהיגה, תחזוקת הבית ואורח החיים של הלקוח.
 • נוחות – פתרונות מהירים וחוסכים בזמן:
  –  שליטה מרחוק במכשירים שונים בבית לפי זמן ודרישה מראש.
  –  מתן שירות לאורחים (בבית ובמוסדות מחוץ לבית) באמצעות אפליקציות.
  –  שיתוף ועדכון הרשת החברתית או הקהילה שלנו באופן אוטומטי.
 • חיסכון בכסף:
  –  חיסכון באנרגיה באמצעות שימוש יעיל בחשמל, הדלקה וכיבוי מכשירי חשמל לפי דרישה לצורך שימוש מינימלי באנרגיה.
  –  ניטור פיננסי, למשל באמצעות חיבור מכשירים צורכי אנרגיה לאפליקציית ניהול התקציב של המשתמש.
 • בריאות ואיכות חיים:
  –  בטחון המשפחה עם מצלמות וניטור מיקום; לדוגמה: מכשירים מחוברים יכולים לדווח היכן נמצא כל בן משפחה (כולל בעלי החיים), ולספק אמצעי תקשורת עם ילדים ופעוטות.
  –  תחזוקה ותזכורות באשר למכונית;
  –  ניטור בריאות: עבור האוכלוסיה הכללית – טכנולוגיה לבישה ואביזרי כושר; עבור חולים וקשישים – ניטור והתרעות.
 • איכות הסביבה – מכשירי חשמל כמו מכונות כביסה, מכונות קפה, סירים לבישול איטי, מקררים ותנורים, ההופכים להיות יעילים יותר באמצעות שליטה מרחוק עם סמארטפון.

מלבד שליטה מהסמארטפון ומהטבלט, צפוי שימוש גובר בשעונים חכמים כדרך לשלוט במכשירים מחוברים, בעיקר לאור השקת השעון של Apple.

התחרות בשוק רבה, שכן לצד שחקני החשמל והאלקטרוניקה הגדולים, פועיות בתחום גם ענקיות כגון Google (שרכשה את חברת התרמוסטט החכם Nest), ו-Apple (שהשיקה פלטפורמה בשם HomeKit ויוצרת במסגרתה שיתופי פעולה עם חברות כמו HoneyWell). במצגת המצורפת ניתן לראות דוגמאות רבות למגמה, החל מצעצועים אינטראקטיביים המאפשרים להורים לשוחח מרחוק עם פעוטות, דרך תאורה הנשלטת באמצעות מחוות יד, ועד למפתחות, מנעולים ומערכות אזעקה. מתחרים רבים אף מציעים פלטפורמות שאמורות לחבר בין המכשירים החכמים השונים המותקנים בבית – ולשלוט בהם דרך אפליקציה אחת, כדי לתמוך בנוחות הלקוחות.

לסיכום, אין ספק שהאינטרנט של הדברים יכול לתרום רבות לפרסונליזציה, לשיתוף, ולשליטה של הצרכנים ברבים מהממשקים היומיומיים שלהם, ולהבטיח להם יותר נוחות, בריאות, חסכון באנרגיה ותועלות נוספות. עם זאת, על מנת שהטרנד יתפתח ויהפוך למיינסטרים, חברות חייבות לשכנע את הצרכנים כי הן פתרו את סוגיות אבטחת המידע והפרטיות.

 

אין תגובות למאמר

עדיין לא נכתבו תגובות.

כתוב תגובה

שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)