מערכת יוזר פירסט (User1st) הנגשת אתרי אינטרנט בלחיצת כפתור

לוגו חברת USER1st

חוק נגישות אתרים, המחייב כל אתר אינטרנט ישראלי שנותן שירותים או מידע אודות שירותים לציבור הרחב, להתאים עצמו לגלישה גם עבור בעלי מוגבלויות, ייכנס בקרוב לתוקף, וכבר כעת מציב בפני מנהלי ובעלי אתרים אתגר טכנולוגי מורכב וסבוך. מעבר להחלטה לאיזו רמת הנגשה יש להתאים את האתר, בחירת צוות מקצועי שילווה את התהליך הארוך ועמידה בלוח הזמנים הצפוף – עולה שאלה טכנולוגית שעשויה להשפיע על המהלך כולו – האם לבצע תיקונים ידניים, עמוד אחר עמוד, או להשתמש במערכת אוטומטית שתבצע את העבודה.
הבחירה בהתאמה ידנית מתאימה, אם בכלל, לאתרים קטנים מאוד. היא עשויה להימשך זמן רב וכמו בכל משימה ידנית היא עלולה לגרור טעויות ופספוסים.
עבור אתרים בינוניים וגדולים, הכוללים מאות ואלפי עמודים, אפשרות ההנגשה הידנית אינה מהווה אופציה ריאלית, והברירה הכמעט יחידה היא להיעזר במערכות אוטומטיות להנגשת תכנים. נכון, תיקוני נגישות באמצעות הטמעת מערכות אוטומטיות אינם זולים, אולם בשורה התחתונה יחסכו זמן עבודה רב וכח אדם ויספקו פתרון יעיל ומהיר.

גם אתרים קטנים עשויים להתקל בקושי אם יבחרו בתהליך הנגשה ידני, הנובע מעלויות של התאמת עשרות עמודים, ולכם גם להם מומלץ לבחון מה הפתרון המועדף בהתייחס גם לתחזוקה שוטפת והעלויות העתידיות.

כיום לא קיימות בשוק מערכות רבות המנגישות אתרי אינטרנט אוטומטית, אך קיימות מערכות העוזרות למתכנתים לייצר אתרים נגישים, לזהות תקלות באופן חלקי, ומערכות תוכן (CMS) שמתאפיינות ביותר נגישות מאחרות כמו wordpress ו drupal. מהיכרותינו את התחום באתר כרמלון (שהוא הראשון בישראל שהונגש לרמת הנגישות הגבוהה ביותר AAA), המערכת המתקדמת והאיכותית ביותר להנגשת אתרים היא יוזר פירסט – המציעה פתרונות מתקדמים להנגשת אתר עבור בעלי מוגבלויות שונות בתהליך קצר יחסית וללא התערבות בקוד האתר. המערכת, שקיבלה היתר לספק את שירותיה לכלל החברות הממשלתיות בישראל, מלווה את תהליך ההנגשה ומתחזקת את רמת הנגישות באתר באופן רציף ויומיומי, תוך עדכונים שוטפים אונליין. בנוסף, מכיוון שהמערכת פועלת על פי תקנים מחמירים ביותר ובטוחה בפתרונות האיכותיים שלה – אתר שיבחר להטמיע את ההנגשה באמצעות מערכת user1st, יהנה מאחריות של יצרן תוכנה, ממערכות תומכות כמו מתן משוב מגולשים בעת זיהוי תקלה, ומתוכנה שסורקת את האתר, מזהה תקלות ומתקנת אותן.

למה דווקא יוזר פירסט?
מערכת User1st מציעה שירותי הנגשה אוטומטיים לאתרי אינטרנט ולאפליקציות על פי תקני הנגישות (WCAG 2.0) עבור רמת נגישות AA. מגוון הפתרונות של המערכת מותאמים באופן מדויק לסוג מגבלה ספיציפי, כך שכל משתמש בעל מוגבלות הגולש באתר יכול לבחור לעצמו את הפרופיל המתאים לו ביותר: פתרונות לעיוורים ולקשיי ראייה (באמצעות מכשירי הקראה), קשיי הבנה (מהירות ומידע נוסף), עיוורון-צבעים, משתמשי מקלדת או חולי אפילפסיה (באמצעות חסימת הבהובים על הדף). בעתיד תיתכן תמיכה במוגבלויות נוספות לצורך שיפור השירות.

כל אחד מפתרונות אלו עשוי להגדיל את כמות הגולשים שיוכלו להיכנס לאתר המונגש, מה שעשוי להגדיל את החשיפה לאתר, וכמובן את מספר ההמרות=מכירות שיתבצעו בו. כמו כן, תהליך ההנגשה האוטומטי ישפר משמעותית את חווית המשתמש, ובכך עשוי להפחית הוצאות הקשורות בשירות לקוחות, שימצאו מענה יעיל ונוח באתר, וישתמשו פחות בפתרונות הפיזיים של החברה (שירות טלפוני או הגעה פיזית למשרדי החברה).

מערכת User1st נבדקה ואושרה על ידי עשרות מומחי נגישות וארגונים שונים העוסקים בהנגשה עבור בעלי מוגבלויות, וכיום היא נמצאת בשימוש בקרב עשרות אלפי גולשים בעלי מוגבלויות. מערכת user1st מתאימה לכל סוגי האתרים – קטנים וגדולים כאחד – אתרים עסקיים, אתרי בנקים, אוניברסיטאות, עיריות וממשלות, אתרי e-Commerce ואפילו אתרים ללא מטרות רווח.


נגישות בלחיצת כפתור – איך זה עובד באמת?

מערכת יוזר פירסט מציעה כאמור מגוון פתרונות לגלישה באתרי איטרנט עבור בעלי מוגבלויות. על גבי כל עמוד באתר, עליו מותקן קוד מערכת User1st, מופיעה חלונית "נגישות", המציעה לבחירה מבחר פתרונות המותאמים למוגבלויות שונות:

 • ניווט מקלדת – מאפשר גלישה מלאה באמצעות מקלדת בלבד, ללא שימוש בעכבר
 • קורא מסך מתקדם – מתאים לעיוורים בעלי מסך מתקדם
 • קורא מסך רגיל –  מתאים לעיוורים בעלי מסך רגיל
 • צבעוניות חד גונית – המקלה על ראיית הצבעים
 • חדות צבעוניות – מחדד את רמת הצבעוניות של המידע על הדף
 • חסימת הבהובים בדף

User1st - כל אחד בוחר את פתרון ההנגשה המתאים לו ביותר

 

בצילום המסך המופיע מטה, ניתן לראות דוגמה לנראות עמוד בבחירת צבעוניות חד גונית, המאפשרת צפייה בחדות גבוהה יותר.

דוגמה לנראות עמוד בבחירת צבעוניות חד גונית, המאפשרת צפייה בחדות גבוהה יותר ומציגה בועות עם תוספת מידע. צילום מסך מתוך אתר User1st

 

מותאמת במיוחד לאתרים בעברית
אחד היתרונות המשמעותיים והחשובים ביותר של מערכת user1st הוא יכולתה להתאים את עצמה באופן מדויק לאתרים הכתובים בשפה העברית. בשוק קיימות מערכות הנגשה אחרות, אולם הן לא תומכות בשפה העברית, וההתייחסות לשגיאות הקשורות לתוכן, יהיו מורכבות לפיתרון. לדוגמה: במקום לכתוב "לחץ כאן" או "לקריאה נוספת" יש לכתוב למשל: "לחץ כאן לשם צפייה בכתבה על נגישות".

 

קלה, טכנולוגית, מתעדכנת כל הזמן
פרט ליתרונות הבולטים שמנינו למעלה, למערכת יוזר פירסט יתרונות רבים נוספים:

 • יעילה, מהירה וקלה יותר מתיקוני הנגשה ידניים
 • לא משתמשת בטכנולוגיות מורכבות, ושומרת על קוד האתר המקורי ללא שינוי
 • מספקת תאימות מלאה וקפדנית לתקני הנגישות המחמירים ברמת AA, תוך עדכון ושמירה שוטפת על רמת ההתאמה לתקן
 • נבדקה ואושרה על ידי מומחי נגישות בעלי הסמכה ומשתמשים בעלי מוגבלות
 • מאפשרת התחברות למערכת פיקוח של תקלות נגישות (ראו צילום מסך)
 • מאפשרת מעקב תאימות תקופתי לנגישות
 • שומרת על מבנה האתר ועל ארכיטקטורת המידע
 • אפשרות חיבור למערכות אנליזה ואפשרות לניתוח נתונים לפי  פרופילים שונים
 • מספקת שירות ענן, ללא צורך בשרתים נפרדים או ייחודיים
 • מספקת תמיכה בכלל עמודי האתר, התאמה לעמודי נחיתה, SSL, LOGIN, או כל עמוד אחר
 • מאפשרת הנגשת חלקי תוכן המגיעים מאתרי צד ג' (למשל מערכת הזמנות).
 • בעלת מערכת אוטומטית אשר לא רק מתריעה על חריגות מהתקן, אלא מנגישה אותן באופן אוטומטי

איתור, התראה וניטור תקלות נגישות. צילום מסך ממערכת הניטור של User1st


להלן צילומי מסך של מספר אתרים של חברות מובילות שהטמיעו את מערכת יוזר פירסט לטובת הנגשה:

 • אתר חברת איקאה

אתר IKEA הטמיע את מערכת User1st

 

 • אתר חברת התעופה אלעל

חברת אלעל הטמיעה את מערכת User1st לטובת הנגשת אתרה

 

 • אתר חברת לאומי קארד

חברת לאומי קארד הנגישה את אתרה בעזרת מערכת User1st

 

 

 

תגובה 1

 1. האמת שאני שמח לשמוע שיש כזה פתרון. המוח היהודי ממציא לנו פטנטים!!! כל הכבוד.

כתוב תגובה

שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)